Forum po 30-tce Strona Główna po 30-tce
niezwykła strona niezwykłych użytkowników
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czy wiesz, że...
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13, 14, 15  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum po 30-tce Strona Główna -> Po 30-tce
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Szymon Krusz
maszynista z Melbourne


Dołączył: 03 Lis 2006
Posty: 22282
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 388 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: z nizin....społecznych
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 20:52, 02 Lut 2010    Temat postu:

Aproxymat napisał:
Bobry są bardzo polskim symbolem i wzmianki o nich są datowane naprawdę w dawnycm polskim piśmiennictwie.


I polowano na nie dla bobrzego sadła jako lek na trudno gojące się rany
patrz
"Krzyżacy" Jagienka polowała na bobra jak Maćko z Bogdańca był zranion strzałą i trzeba było wyciągnąć grot ze strzały.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
jedendwa
wskazujący palec Speedy Gonzalez'a


Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 317
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: lublin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 20:53, 02 Lut 2010    Temat postu:

Ryby raz w tygodniu to góra i tylko łowione w czystych wodach.
Nigdy hodowlane i mrożone.
Taka panga na ten przykład to jest świństwo jakie tylko może być .
Karmione jeszcze gorszym swiństwie i hodowane w wodzie która jest ściekiem.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Szymon Krusz
maszynista z Melbourne


Dołączył: 03 Lis 2006
Posty: 22282
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 388 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: z nizin....społecznych
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 22:41, 02 Lut 2010    Temat postu:

[quote="lulka"]
Aaaa...To mi jeszcze przypomniało o pewnej informacji jak zwiedzałam w wakacje zamek w Czechach.
Krótkie łóżka - zresztą spotykane równiez w naszych zamkach.
Kiedyś w Polsce usłyszałam przy okazji zwiedzania Wilanowa, że ludzie wówczas byli niewysocy. Trochę dziwne tłumaczenie bo przy okazji oglądania galerii portretów okazało się, że i ludzie słusznego wzrostu się trafiali.

Kto zwiedzał zamek w Malborku ?
Na dziedzińcu stoją cztery odlane posągi ludzkie (gdzieś mam zdjęcia jeszcze analogowe) przewodnik najpierw się zapytał kogo mogą przedstawiać te posagi a gdy nikt nie zgadł powiedział że te posągi przedstawiają czterech ostatnich Wielkich Mistrzów Zakonu w skali 1:1
kto wie jak wyglądają dwaj panowie K i Edgar G ten ma skalę porównawczą i jeszcze długo potem się zastanawiałem jakie coś mogło utrzymać ciężki i długi miecz krzyżacki.
Utrzymać jak utrzymać ale jeszcze nim fechtować.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Jayin
mistress of chaos


Dołączył: 05 Paź 2006
Posty: 5958
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 987 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: pogranicze
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 23:37, 02 Lut 2010    Temat postu:

"(...) Powszechnie panuje opina - utwierdzona, być może podobnymi opisami, - że rycerz to był bardzo nieruchawy człowiek. Nie dość, że zakuto go w zbroję, której niejeden koń udźwignąć nie zdołał, nie dość, że na takiego konia za pomocą dźwigu lub kilku krzepkich giermków go wsadzano, to jeszcze miał przy boku miecz, którego do góry unieść się nie dało. Zastanawia w takim razie, po co taki osobnik "w pole" wyruszał, skoro podczas bitwy nie trzeba było mu się nawet do skóry dobierać. Wystarczyło przecież mocniej uderzyć konia w nogę, aby rycerz spadł na ziemię z ledwo mogącego przebierać kopytami rumaka i z głodu bez pomocy tam umarł. Wszak sam wstać nie mógł, a i swoim ciężkim mieczem krzywdy też nikomu zrobić nie dał rady.

Rzeczywistość musiała jednak być inna, skoro stan rycerski przez kilkaset lat istniał, a jedna z największych bitew średniowiecznej Europy - bitwa pod Grunwaldem - nie była bitwą piechoty, ale jak wiele innych bitwą jazdy, a więc między innymi przez takie właśnie "manekiny" była rozegrana. Zarówno zbroja jak i miecz musiały zatem stanowić pewien kompromis wytrzymałości i lekkości, wagi i mobilności. Cytowany na wstępie opis walki Juranda na zamku w Szczytnie ładnie się czyta, miło się podobne sceny ogląda na ekranie czy turnieju, ale nie ma to nic wspólnego z historycznymi realiami.

Zarówno tak ciężkie miecze, jak i zbroje o wadze blisko 100 kg między rekwizyty filmowe należy włożyć. Wielokrotnie spotkałem się ze zdziwieniem, kiedy podczas pokazu ktoś brał do ręki jeden z moich mieczów. "ALE ON JEST LEKKI !!!". Ale to nie jest prawda. To nie ten miecz jest lekki, tylko inne miecze są o wiele za ciężkie, to również sienkiewiczowski stereotyp ciężkiego miecza - "krzyżackiego". W rzeczywistości waga miecza długiego zawierała się najczęściej w granicach 1,1 - 1,8 kg. Miecz o wadze 2.5 kg to już był praktycznie tylko wielki miecz piechoty, o długości ponad 160 cm.


Jak wspomniałem, masa miecza historycznego była kompromisem pomiędzy wytrzymałością, lekkością, mobilnością i siłą możliwego do zadania ciosu. Miecz idealny nie powinien wpadać w drgania po bocznym uderzeniu i nie może się wyginać się przy pchnięciu - powinien więc być gruby i ciężki, wtedy jego masa lepiej odbiera energię miecza atakującego, łatwiej nim zadać ciężki, przełamujący cios, będzie też sztywny. Jednocześnie powinien być lekki, aby łatwo nim można było manewrować, musi on też być cienki - aby był ostry i aby łatwiej pokonywał opór pancerza.

Oczywiście takiego ostrza nie da się zrobić i dlatego całe wieki praktyki wyznaczyły pewien przedział wagowy miecza (i nie tylko miecza) prowadzonego tylko (lub głównie) jedną ręką, miecza mającego za zadanie przede wszystkim rażenie ciała przeciwnika a nie grubej blachy pancerza. Jeśli przebadamy miecze obosieczne używane w okresie średniowiecza, to zauważymy, że ich waga oscyluje w pobliżu 1 - 1.5 kg. Co ciekawe, ogromna część mieczów starożytnych też ma podobną wagę, (choć więcej niż w średniowieczu jest tu broni lżejszej). Podobnie jest w czasach nam bliższych. Przeciętna szabla husarska ważyła poniżej 1 kg, zaś ostatnia bojowa szabla polskiej konstrukcji - szabla wz. 34 (tzw. "Ludwikówka") - ważyła 0.91 kg.

Wydawać się może, że im cięższy miecz, tym silniejszy cios można nim zadać. Nie jest to do końca prawdziwe. Co prawda lekkim i delikatnym mieczem nie da się za silnie uderzyć - bo po prostu miecz się złamie - ale nie znaczy to, że ciężkim mieczem każdy mógłby "...rycerza do siodła przerąbać...". Siła ciosu zależy przede wszystkim od możliwości fizycznych trzymającego ten miecz człowieka. Miecz może oddać przeciwnikowi tylko tyle energii, ile energii uzyska on od szermierza. Innymi słowy, szermierz może włożyć w cios co najwyżej tylko tyle siły (nadać mieczowi konkretną energię kinetyczną), na ile pozwala jego sprawność fizyczna, a czy będzie rozpędzał miecz lekki, czy ciężką "sztabę" to już nie ma większego znaczenia...(...)"

a, proszę, ChzN


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
animavilis
Gość





PostWysłany: Śro 9:37, 03 Lut 2010    Temat postu:

Zmartwiłam się trochę tymi rybami. Pangę bardzo lubię, uważam, że jest smaczna, chociaż ostatnio ktoś mi polecał tilapię, jako podobną w smaku, a hodowaną w lepszych warunkach.
Najczęściej kupuję ryby mrożone, bo tylko takie mam w pobliżu, a po świeże muszę się specjalnie wybierać do hipermarketu. Mrożone, niestety, mają często przesadną ilość glazury. To co oferują hipermarkety, jak przypuszczam, to głównie ryby hodowlane

Kilo OK napisał:
Portrety to nie fotki. Portretowany wymagał a portrecista malował pięknego postawnego i wysokiego mimo że mieli po 150 w hemach. Najlepszy wyznacznik wzrostu to zbroje, były robione na miarę.

Może trochę obok tego wątku, ale przypomniało mi się, że oprócz znacznie niższego wzrostu niż obecnie, znacznie krótsza była też długość życia.
Np. w średniowieczu mieliśmy sytuację odwrotną od obecnej - dzisiaj statystycznie o kilka lat dłużej żyją kobiety, w wiekach średnich dłużej żyli mężczyźni, choć i tak były to dane zastraszająco niskie. Nie jest to może zaskakujące, biorąc pod uwagę stan ówczesnej higieny. Śmiercią kończyły się byle głupstwa, typu infekcja po wyrwaniu zęba.
Męskie warstwy zamożne (bo długość życia była również ściśle powiązana ze statusem społecznym) żyły około 40 lat, żeńskie średnio 2-5 lat mniej.
W przypadku ubogich warstw społecznych długość życia mężczyzn wynosiła ok. 35 lat, kobiet aż 10 lat mniej!
[gdyby te tendencje utrzymały się przez wieki, fora takie jak nasze nie miałyby racji bytu ]
Ciekawie na tle tych danych plasowały się zakonnice - dożywały zwykle pięćdziesiątki, co jednoznacznie wskazuje, że przyczyną wysokiej śmiertelności kobiet były niemal nieustające ciąże i zgony okołoporodowe, gdyby bowiem nie to, długość życia kobiet byłaby wyższa od męskiej.
Powrót do góry
Aproxymat
Para X to my


Dołączył: 26 Sie 2005
Posty: 33795
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1537 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: zewsząd
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 9:42, 03 Lut 2010    Temat postu:

Tak właśnie. Średnia wieku była niższa, ludzie żyli znacznie krócej. I co za tym idzie, wcześniej stawali się "dorośli" (w dzisiejszym tego słowa znaczeniu), zaś pojęcie dzieciństwa dotyczyło maksymalnie 5-latków, bo potem już takie dzieci mogły pomagać w pracach czy się uczyć i być traktowane zupełnie inaczej, niż dzisiaj. Jak ktoś miał 15 lat to już mógł zostać rycerzem, więc też dostawał zbroję, miecz i jeździł konno a potem ruszał na bitwy. Kiedy przebadano szkielety francuskiego rycerstwa poległego w średniowiecznych bitwach, okazało się, że większość z tych rycerzy zginęła mając 15-18 lat. Ówczesne krwawe bitwy przede wszystkim toczyli więc nastolatkowie (a ginąc tym bardziej zaniżali średnią wieku). Trochę to kłóci się z naszymi wyobrażeniami dotyczącymi rycerzy - istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że i bitwa pod Grunwaldem wyglądała podobnie.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
animavilis
Gość





PostWysłany: Śro 9:45, 03 Lut 2010    Temat postu:

Ciekawa jestem, jak nadążała psychika za takim trybem życia, tzn. czy ówcześni nastolatkowie psychicznie dojrzewali szybciej od dzisiejszych, byli bardziej dojrzali, mentalnie dorośli(?)
Powrót do góry
lulka
Ewa chce spać


Dołączył: 29 Sie 2005
Posty: 11227
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1364 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:02, 03 Lut 2010    Temat postu:

animavilis napisał:
Ciekawa jestem, jak nadążała psychika za takim trybem życia, tzn. czy ówcześni nastolatkowie psychicznie dojrzewali szybciej od dzisiejszych, byli bardziej dojrzali, mentalnie dorośli(?)


d'oh!

Byli bardziej ukierunkowani od dziecka.
Tacy mali Spartanie np. od dziecka byli szkoleni do walki, mali chłopi do pracy na roli, a jak się rozmnażać? To chyba instynkt podpowiadał.
Ta długość życia kleru (zakonnice Animy) tłumaczyłaby powszechne uznanie mądrości tegoż - mieli czas dojrzeć, a co za tym idzie posiąść wiedzę dla wielu współczesnych tajemną.

No i co z tymi łóżkami?
Istnieje jednoznaczna odpowiedź dlaczego były krótkie?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Aproxymat
Para X to my


Dołączył: 26 Sie 2005
Posty: 33795
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1537 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: zewsząd
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 10:11, 03 Lut 2010    Temat postu:

animavilis napisał:
Ciekawa jestem, jak nadążała psychika za takim trybem życia, tzn. czy ówcześni nastolatkowie psychicznie dojrzewali szybciej od dzisiejszych, byli bardziej dojrzali, mentalnie dorośli(?)


Nie mieli wyjścia, to było chyba nieodczuwalne. To trochę tak jakbyśmy teraz się zastanawiali, czy w oczach przyszłych, długowiecznych pokoleń, my 30-latkowie jesteśmy już "dojrzali".

Stomma opisuje jak stereotypowo Francuzi wyobrażają sobie słynną scenę, kiedy Joanna d'Arc przybywa na dwór królewski by przekonać władcę do swoich wizji. Wszyscy widzą młodą dziewczynę w otoczeniu ponurych starców - króla, jego doradców, wojskowych dowódców, niechętnych jej zapałowi. Tymczasem taka scena faktycznie miała miejsce, lecz niemal wszyscy z jej uczestników, z samym królem włącznie, nie mieli więcej niż trzydzieści lat a paru (włącznie z osobistym królewskim spowiednikiem) było nastolatkami. Z kolei w "Krzyżakach" pewnym błędem jest wiek Zbyszka z Bogdańca, który wedle opowieści 18 miał wiosen wkraczając w rycerski stan. Z punktu widzenia historyka, byłby pośmiewiskiem ówczesnym, bo w takim wieku powinien już dawno mieć za sobą pasowanie i szereg bitew i turniejów (o ile by je przeżył).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Szymon Krusz
maszynista z Melbourne


Dołączył: 03 Lis 2006
Posty: 22282
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 388 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: z nizin....społecznych
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 20:15, 04 Lut 2010    Temat postu:

Udało mi się znaleźć zdjęcie
[link widoczny dla zalogowanych]
najpierw musiałem analog przenieść na cyfrówkę więc zdjęcie może okazać się trochę zamazane no i ma już trochę wartość historyczną.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Szymon Krusz dnia Czw 20:17, 04 Lut 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
stara_reklama
Gość





PostWysłany: Pią 8:57, 05 Lut 2010    Temat postu:

...

Ostatnio zmieniony przez stara_reklama dnia Wto 10:37, 16 Lut 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
bobro
gryźliwy behemot


Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 20179
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/3
Skąd: z boku trochę
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 9:58, 05 Lut 2010    Temat postu:

niebieski napisał:
[link widoczny dla zalogowanych]
bardzo ładna prezentacja

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
melpomena
zła kobieta


Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 9156
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 475 razy
Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 20:33, 05 Lut 2010    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Aproxymat
Para X to my


Dołączył: 26 Sie 2005
Posty: 33795
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1537 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: zewsząd
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 8:27, 08 Lut 2010    Temat postu:

No te rozmiary wrzuciłem na "Czarne dziury". Hmm...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
stara_reklama
Gość





PostWysłany: Pon 10:30, 08 Lut 2010    Temat postu:

...

Ostatnio zmieniony przez stara_reklama dnia Wto 10:48, 16 Lut 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
melpomena
zła kobieta


Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 9156
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 475 razy
Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 10:47, 08 Lut 2010    Temat postu:

Spójrz na to z drugiej strony. Jeśli ktoś nawtyka takiemu Niebieskiemu, to się Niebieski zgłosi do administracji po jego IP, a dalej wiadomo.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
melpomena
zła kobieta


Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 9156
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 475 razy
Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 11:24, 08 Lut 2010    Temat postu:







Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Aproxymat
Para X to my


Dołączył: 26 Sie 2005
Posty: 33795
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1537 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: zewsząd
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 20:54, 08 Lut 2010    Temat postu:

A jak się te świnki podrzuci?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
nudziarz
męska zołza


Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 14583
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1176 razy
Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 21:17, 08 Lut 2010    Temat postu:

[quote="chłopak z nizin"]Udało mi się znaleźć zdjęcie
[link widoczny dla zalogowanych]
quote]

kilka zbliżeń
[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Szymon Krusz
maszynista z Melbourne


Dołączył: 03 Lis 2006
Posty: 22282
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 388 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: z nizin....społecznych
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 22:24, 08 Lut 2010    Temat postu:

Nie wyglądają na młodzików jak tu się pisało o rycerzach Średniowieczu i czasach bitwy pod Grunwaldem.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum po 30-tce Strona Główna -> Po 30-tce Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13, 14, 15  Następny
Strona 5 z 15

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin